تبلیغات
بر فراز اینتر نت - جنگ مرورگر ها

بر فراز اینتر نت


در این روزها جنگ میان مرورگرهای وب بالا گرفته است، سایت‌های اینترنتی بسیاری هم هر لحظه اخبار و مقایسه‌های جدیدی را میان مرورگرهای موجود یعنی اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، سافاری، اوپرا و نهایاتاً گوگل کروم منتشر می‌کنند.

بحث خود را با تعریفی کوتاه و ذکر خصوصیات اساسی یک مرورگر اینترنت شروع می‌کنیم. به بیان ساده، مرورگر وب نرم‌افزاری است که به کاربر اجازه حرکت در دنیای وب و برقراری ارتباط با این فضا را می‌دهد. از خصوصیات اصلی یک مرورگر وب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

امنیت در برابر نفوذ هکرها و کدهای مخرب از میان صفحات وب

پشتیبانی از استاندارهای وب

سادگی در استفاده

قابلیت خصوصی سازی بر طبق خواسته کاربران

سرعت در پردازش صفحات وب

و …

مرورگرها

 

خصوصیات فوق از مهمترین خصوصیات یک مرورگر است که معمولاً در سایت‌ها و جدول‌های مقایسه‌ای مورد بحث قرار می‌گیرند. در این میان سرعت یکی از مهمترین عامل‌هایی است که امروزه توجه همه را به خود جلب کرده است. بعد از انقلابی که در سرعت اینترنت رخ داد و سرعت اینترنت برای باز کردن صفحات وب به اندازه کافی رسید، حال نوبت مرورگرها بود تا وارد این بازی شوند و سرعت خود را برای تبدیل داده‌ها خام دریافت شده از سرور و تبدیل این داده‌ها به صفحات وب قابل درک برای کاربر، به رخ یکدیگر بکشند.

سرعت یک مرورگر با توجه به زمان لازم برای بارگذاری یک صفحه اینترنت برای کاربر محاسبه می‌شود. در گذشته صفحات وب از کدهای ایستای HTML تشکیل شده بود که مرورگرها برای نشان دادن آن‌ها به کاربران نیاز به پردازش زیادی نداشتند، متن ساده Plain Text را دریافت می‌کردند و بعد از تبدیل تگ‌های HTML آن را به کاربر نشان می‌دادند. پس همانطور که بیان شد، مرورگرها در پردازش HTML با مشکل چندانی مواجه نبودند و نیستند. پس مشکل کجاست؟ چرا مرورگرها در جدول‌هایی که نشان دهنده سرعت آن‌ها است از هم فاصله دارند؟ مشکل کدهای پویای موجود در صفحات وب مانند JavaScript است که باعث پویا شدن یک صفحه وب می‌شود؛ به این معنی که کاربر می‌تواند بدون ارتباط با سرور عملیاتی را روی صفحه انجام دهند و یا در صورت اعمال تغییر کوچکی در صفحه مورد نظر کل صفحه را دوباره بارگذاری نکند. درست مانند یک نرم‌افزار رومیزی (Client) که بعد از انجام هر کاری نیاز به پردازش دارد، کدهای جاوا اسکریپت هم بعد از هر عمل کاربر مانند برنامه‌ای بر روی صفحات وب اجرا می‌شوند و با توجه به هدف خود کاری را انجام می‌دهند و برای این کار نیاز به پردازش دارند. برای پردازش کدهای جاوا اسکریپت از نرم‌افزاری به نام موتور جاوا اسکریپت استفاده می‌شود که مسئول رسیدگی به درخواست‌ها و پردازش‌های کدهای جاوا اسکریپت در صفحات وب است. همانطور که می‌دانید سرعت اجرای هر نرم‌افزاری بعد از فراهم شدن خصوصیات سخت‌افزاری لازم برای اجرای آن به موتور و یا زبان برنامه‌نویسی دارد که آن نرم‌افزار را تولید کرده است، مانند تفاوت در اجرای کدهای جاوا و Cpp در سیستم‌های یکسان. این موضوع در مورد جاوا اسکریپت هم صادق است با این تفاوت که اینجا زبان ثابت است و موتوری که به پردازش کدهای جاوا اسکریپت می‌پردازد متفاوت است.

 

بعد از شروع دوران وب-? سایت‌های اینترنتی علاقه شدیدی به استفاده از کدهای جاوا اسکریپت در صفحات وب نشان دادند، این موضوع مرورگرهای اینترنتی را غافلگیر کرد، مرورگرهایی مانند IE و Opera (که از مرورگرهای نام آشنای آن دوران بودند) ناگهان با شکاف بزرگی مواجه شدند که نشان از سرعت کم آن‌ها در پردازش این کدها و بارگذاری صفحات پویا برای کاربران بود. در آن روزها بود که مرورگر فایرفاکس از پدر خود موزیلا نت‌اسکیپ متولد شد و پا به عرصه رقابت گذاشت و قابلیت‌های خود را در این زمینه به رخ رقبای پیشین خود کشید.

بعد از اولین موتور جاوا اسکریپت که توسط شرکت نت‌اسکیپ برای مرورگر نت‌اسکیپ نوشته شد، موتورهای فراوانی با توجه به گستردگی مرورگرها تولید شد، از میان این موتورها می‌توان به موتور SpiderMonkey متعلق به فایرفاکس، موتور V8 متعلق به گوگل کروم و موتور WebKit برای safari اشاره کرد. (البته WebKit از دو قسمت تشکیل شده که یکی از این قسمت‌ها به عنوان موتور جاوا اسکریپت مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

همانطور که بیان شد جنگ اصلی میان مرورگرها بر سر سرعت بارگذاری صفحات وب است، البته پارامترهای دیگری هم در این میان نقش موثری ایفا می‌کنند که می‌توان از پردازش گرافیکی صفحات به عنوان یکی از مهمترین این پارامترها نام برد، موتورهای متفاوتی هم برای پردازش گرافیکی صفحات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در پاراگراف قبل با یکی از مهمترین آن‌ها یعنی WebKit آشنا شدیم، WebKit محصول شرکت اَپل و یک پروژه کد باز است که امروزه به عنوان یکی از مهمترین این موتورها شناخته می‌شود، از موتورهای دیگر مورد استفاده در مرورگرهای می‌توان به موتور Gecko متعلق به فایرفاکس، موتور Presto متعلق به اوپرا و  موتور Trident متعلق به اینترنت اکسپلورر اشاره کرد.

 ادامه مطلب

طبقه بندی: آموزش،  دانلود،  علمی، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 تیر 1388 توسط حسین برمکی
درباره وبلاگ

سلام من حسین برمکی ساکن شهرستان دیلم و دانشجوی مهندسی مکانیک سیالات دانشگاه خلیج فارس هستم.
-------------------
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM